Ak nemáte žiadnu predstavu, ktoré miesta by ste chceli navštíviť, tu nájdete niekoľko inšpirácií. Užite si zbierku mojich fotografií z Európy. :)

Amsterdam, Holandsko

Hlavné mesto Holandska je dobrou voľbou v každom ročnom období. Počas niekoľkých dní sa môžete prejsť pešo alebo si môžete požičať bicykel. Len si musíte pamätať, kde ste ho nechali ...

Zanse Schaans,  Holandsko

Ak ste v Amsterdame, mali by ste navštíviť Múzeum Zaanse Schans, 15 km od hlavného mesta. Hodiny a hodiny sa môžete prechádzať medzi veternými mlynami a holandskými drevenicami. Čerstvý vzduch a waffle. Potrebujeme viac?

Praha, Česko

Hlavné mesto Českej republiky nemusíme nikomu predstavovať. Skvelá voľba na predĺžený víkend. Okrem piva existujú aj pochúťky, ktoré stoja za to ochutnať ... ale české pivo je české pivo, niet pochýb.

Kutná Hora, Česko

Ak v Prahe strávite viac dní, môžete navštíviť aj iné miesta v okolí. Kutná Hora je približne hodinu jazdy od hlavného mesta. O Kostnici už mnohí počuli, ale za navštevu stojí aj kostol sv. Barbory. Veľmi pekné a
menej desivé.

České Švajčiarsko, Česko

Národný park na česko-nemeckých hraniciach stojí za výlet od jari do jesene. Aj keď máme iba jeden deň, stojí za to navštíviť tento park. Na to, aby ste vyšli hore, nepotrebujete úžasnú kondíciu, a ten výhľad Vás odmení za drobnu námahu.

Karlovy Vary, Česko

Najväčšie kúpeľné mesto v Českej republike priťahuje veľké množstvo turistov.Na prechádzke mestom môžete ochutnávať liečivé vody (len opatrne). Keby ste už mali dosť horúcej liečivej vody, môžete si dať Becherovku, ktorá sa v meste vyrába (ochutnávajte tiež opatrne).

Český Krumlov, Česko

Toto malé rozprávkové mesto stojí za výlet. Ak nemáte radi veľké davy ľudí, mali by ste ho navštíviť na jar alebo na jeseň. Prechádzka po meste je nenáročná , jedinou výzvou je urobiť také fotografie, na ktorých nie sú ázijskí turisti (mne sa podarilo :))

Wroclaw, Poľsko

Na hlavnom námestí a v blízkom okolí môžete stráviť i polovicu dňa , ale prechádzka po meste tiež stojí za to . Ak máte radi hry, môžete hľadať trpaslíkov, ktorý sa objavia v každej časti mesta (existuje viac ako 300 ks). Treba si kúpiť mapu a pozorne hľadať :)

Krakov, Poľsko

Krakov je historické mesto s 800 000 obyvateľmi, napriek tomu bezpečné a pohodlné a nenáročné na chôdzu. Môžeme jesť pirogy, ochutnať vodku,pozrieť draka, ktorý chrlí oheň (vodku piť nemusíte , aby ste ho videli).

Gdansk, Poľsko

Je to najväčšie prístavné mesto v Poľsku, leží na pobreží Baltského mora.Stráviť v meste dva alebo tri dni stojí naozaj za to, môžeme pohodlne navštíviť múzeá a jesť chutné jedlá. Ak ešte zvýši čas, môžeme skočiť do Sopota alebo Gdynie, ktoré tvoria trojité mesto s Gdanskom.

Monopoli, Taliansko

Ak ste v Bari, nenechajte si ujsť Monopoli. Svetlé budovy, more, útulné uličky a lahodná zmrzlina v regióne Puglia. Čo viac si priať v horúcom letnom dni?

Triest, Taliansko

Útulné prístavné mesto, ktoré nesklame milovníkov kávy vďaka mnohým starým kaviarňam v meste. Ku kávičke si môžeme dať nejakú sladkosť a naša siesta bude dokonalá. Dávajte si pozor na holuby, pridajú sa k Vám, ak na Vašom stole uvidia niečo vynikajúce :).

Lecco,Taliansko

Lecco je malé mesto na brehu jazera Como, 50 km od Milána. Mesto je obklopené horami, takže turistika je veľmi populárna aktivita. Či už idete na prechádzku po meste alebo na túru, stojí za to jesť jeden alebo dve (tri alebo štyri) kopčeky zmrzliny, aby ste mali dosť energie na všetko :)

Alberobello, Taliansko

Alberobello je jedno z najpodivnejších talianskych malých miest. Ako by sme spadli do rozprávky, všade okolo sú takzvané trullo domčeky.Ale nie, nežijú tam škriatkovia. Ak sme v regióne Apúlia (Puglia), oplatí sa stráviť jeden deň v tomto meste a prechádzať sa uličkami so zaujímavými domami, akoby sme boli v rozprávke.

Miláno, Taliansko

Miláno je tiež veľmi dobrým cieľom, ak máme iba jeden deň na výlet. Okrem najznámejšich atrakcií, môžeme vyskúšať chutnú trojicu - kávu, pizzu a zmrzlinu (samozrejme nie hneď za sebou). Ak sa zmrzlina nedopatrením dostane na naše oblečenie, žiadny problém, môžeme si okamžite kúpiť nové, pekné oblečenie, či už ide o Pradu, Armani alebo Gucci, v Miláne si to nájdeme :)

Paríž Francúzsko

Na hlavné mesto Francúzska určite nestačí jeden deň alebo dva. Ak chcete vidieť iba tie najznámejšie pamiatky, mali by ste mať pohodlné topánky, pretože prejdete pekných pár kilometrov.

Londýn, Anglicko

Londýn je už jedným z väčších miest, s počtom obyvateľov takmer 9 miliónov. K hlavným pamiatkam sa dostanete pešo, alebo môžete vyskúšať aj metro. Ak chcete vidieť mesto z výšky, ruské koleso bude dobrou voľbou, Big Ben môžete pozorovať z výšky 135 m.

Mallorca, Španielsko

Na najväčšom ostrove v Španielsku nájdete piesočné pláže, hory , turistiku alebo párty až do rána. More a počasie je už v júni relatívne teplé,ale ak nebudeme opatrní, tak aj v máji už môžeme mať spálenú pokožku:).

Porto, Portugalsko

Druhé najväčšie mesto Portugalska, kde by ste mali stráviť deň alebo dva. Zaujímavé múzeá, vína (možno portské?), prechádzky po moste Ľudovíta I. (stojí za to ísť po súmraku) a portugalská atmosféra Vás dostane. Nie len fanúšikovia Harryho Pottera musia vyhladať kníhkupectvo Lello, ale pripravte sa na veľký dav ľudí (a na vstupné).

Lisabon,Portugalsko

Hlavné mesto Portugalska môže byť atraktívne celý rok. História, kvalitné vína, nábrežie. Potrebujeme viac? Áno, pastel de Nata (alebo pastel de Belém) s dobrou silnou kávou. Toto občerstvenie Vám dodá dostatok energie na preskúmanie štvrti Alfama.

Lagos, Portugalsko

Pri cestovaní v južnom Portugalsku je Lagos veľmi atraktívny s krásnymi farbami a oceánom, ktorý nie je príliš studený ani začiatkom jesene. Ak máte radi tresku, tak určite tu nájdete pravú pochúťku. Ak sa nechcete len opaľovať a kúpať, môžete sa potápať a plaviť sa loďou, stačí si vybrať jednu z rôznych ponúk.

Gent, Belgicko

Ak strávite v Bruseli pár dní, stojí za to preskúmať aj jeho okolie. Cesta do Gentu trvá 40 minút vlakom. Ak sú Brugge Benátky severu, potom na Gent môžeme povedať, že je to Florencia severu, je ideálny na jednodňový výlet. Tí, ktorí majú radi históriu a architektúru, nebudú sklamaní.

Bruggy, Belgicko

Bruggy sú na zozname svetového dedičstva UNESCO už 20 rokov. Hneď, ako vystúpime z vlaku, akoby sme vystúpili zo stroja času a vrátili sme sa o niekoľko storočí späť . Hodinová jazda vlakom z hlavného mesta a ocitnete sa v severných Benátkach. Historické mesto stojí za návštevu aj loďou.

Brusel, Belgicko

Hlavné mesto Belgicka stojí za návštevu od jari do jesene, vybavený dáždníkom a slnečnými okuliarmi (v lete asi nebude snežiť, ale nikdy to neviete). Ceny nie sú najnižšie, ale nemusíte chodiť do drahej reštaurácie, aby ste sa dobre najedli. Veľká porcia hranoliek, gofry so všetkými dobrými vecami a o dennú dávku kalórií sa viac nemusíme starať :) Ale belgické pivo určite zvládneme ešte pred návštevou Atómia.

Budapešť, Maďarsko

Budapešť je pulzujúce mesto rozdelené na dve časti Dunajom. Môžete sa prechádzať pešo, ísť na výlet autobusom alebo na výlet loďou. Je na Vás, ako budete objavovať krásu mesta, ale určite nevynechajte miestnu kuchyňu.

Portadown, Severné Írsko

Portadown nie je typické turistické centrum, je to malé riečne mesto v Severnom Írsku, cca. 50 km od Belfastu. Nájdete tu pravú írsku kultúru a mentalitu, v meste môžeme objaviť mnoho protestantských a katolíckych kostolov.

Stavros, Grécko

Stavros je prázdninová dedinka, 80 km od Solúna. Čisté pláže, výletné lode, nákupy, vynikajúca grécka kuchyňa a slnko celé leto. Vďaka veľkému počtu slovenských a českých turistov sa nemusíte trápiť cudzím jazykom, je tu veľká šanca, že v reštauráciách a obchodoch bude pracovať slovenský alebo český personál.

Atény, Grécko

Hlavné mesto Grécka sa oplatí navštíviť na jar a na jeseň. Väčšina atrakcií je pomerne blízko pri sebe a stojí za to chodiť po meste pešo. Po návšteve Akropoly si môžeme dať frappe a zjesť gyros, gréckou kuchynou nebudeme sklamaní.

Aegina, Grécko

Keď ste v Aténach, musíte vyskúšať trajekt do Aeginy. Dlhá prechádzka, lahodný obed a chuť pistácie. A samozrejme more.

Berlín, Nemecko

Na Berlín potrebujeme najmenej dva dni, v meste je toho veľa zaujímavého na návštevu. V starej časti mesta sa všade dostanete pešo, ale mestskou hromadnou dopravou sa dostanete aj do vonkajších štvrtí. A nenechajte si ujsť ani curry wurst (klobása s kečupom a karí).

Orlie hniezdo, Nemecko

Táto rozhľadňa je spojená s jedným z najtemnejších období v histórii, hostinec ani po vojne nebol zničený. Ak budete mať štastie na počasie a nebude hmla, budete mať krásny výhľad z výšky 1834 m.

Belehrad, Srbsko

V hlavnom meste Srbska sa môžeme stretnúť s balkánskou pohostinnosťou. V každom ročnom období môže byť dobrým cieľom 800 metrov dlhá pešia zóna, je v centre mesta a je plná obchodov a umelcov. Nečudujte sa, že na väčšine miest uvidíte cyrilické nápisy a značenia ulíc. Každý, kto študoval ruštinu, to môže teraz využiť.

Viedeň, Rakúsko

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Donec odio. Quisque volutpat mattis eros. Nullam malesuada erat ut turpis. Suspendisse urna nibh, viverra non, semper suscipit, posuere a, pede.

Prizren, Kosovo

Nie je to najtypickejší cieľ, ale Prizren určite stojí za výlet. Balkánska kuchyňa, milá pohostinnosť, príroda, mešity. Všetko za veľmi dobrú cenu.

Priština, Kosovo

Hlavné mesto Kosova zaujme špecifickou balkánskou atmosférou. Nájdete tu Billa Clintona medzi obrovskými panelákami, alebo keď sa Vám chce, môžete nakupovať u Hillary :) Dobré reštaurácie by ste nemali vynechať ani v Prištine.

Kodaň, Dánsko

Hlavné mesto Dánska má veľa ďalších pamiatok okrem sochy Malá morská víla a Christianie. Každý, kto má rád prechádzky a cykloturistiku, by nemal vynechať Kodaň. A každý, kto má rád plavbu, tiež by si ju mal napísať do zoznamu.

Ľubľana, Slovinsko

Hlavné mesto Slovinska môže byť príjemným pobytom počas letného predĺženého víkendu. Stojí za to chodiť po meste pešo alebo na bicykli, dať si dobrú kávu alebo nakupovať. Keď sme unavení, oddýchnem si počas plavby po Ľubľanici.